In Doeveren gebeurt iets bijzonders. Bewoners steken samen de handen uit de mouwen en zorgen ervoor dat het dorp leeft. Dit gebeurt allemaal onder de vlag van Ons Doeveren, de lokale groep van Buurt Bestuurt. Vier vrouwen – Anjo, Astrid, Erna en Marjolein – vormen samen het hart van deze groep. Met veel enthousiasme, humor en een flinke dosis creativiteit zorgen zij voor verbinding, plezier en mooie momenten in het dorp.
Van idee naar actie
Twee tot drie jaar geleden begon het allemaal. Na een periode van hoogwater was het tijd om als dorp nauwer samen te werken. Anjo was de aanjager. Zij ging in gesprek met bewoners en vond drie verschillende positieve mensen. Samen werden ze één team. “We wilden iets opzetten dat past bij Doeveren: klein, gezellig en zonder gedoe,” vertelt Anjo. “We doen het op onze manier, met positieve energie en een goede sfeer.”
Na een jaarlijks door de kerk georganiseerde gezellige bijeenkomst met een barbecue, waar ook wethouder Van Bokhoven aanwezig was, was de toon gezet. De gemeente Heusden steunt enthousiaste en gedreven vrijwilligers die zelf een structurele bijdrage willen leveren aan de verbetering van de woon- en leefomgeving in hun eigen dorp of wijk. Dat wordt gedaan via de gedachtegang van “Buurt Bestuurt”. Na enkele verdiepende gesprekken werd Buurt Bestuurt Ons Doeveren geboren en ging aan de slag om Doeveren nog leuker en leefbaarder te maken.
Geen papierwerk, maar gewoon dóen
De kracht van Ons Doeveren zit in de
eenvoud. De groep heeft bewust geen officiële rechtsvorm. Geen bankrekening,
geen inschrijving bij de Kamer van Koophandel. “Als we dat allemaal zouden
moeten regelen, zou het niet meer leuk zijn,” zegt Erna. “We willen bezig zijn
met mensen en activiteiten, niet met administratie.” Gelukkig steunt de
gemeente dit laagdrempelige model. Bonnetjes kunnen gewoon gedeclareerd worden
en er is jaarlijks een wijkbudget beschikbaar zoals vastgesteld in de
Spelregels en berekeningsmethodiek wijkgerichte budgetten “We gaan daar zuinig
mee om,” zegt Anjo “Het is gemeenschapsgeld. Daar willen we goed mee omgaan.”
Samen beslissen
Bij Ons Doeveren draait alles om
samenwerking. Ideeën komen niet alleen van het bestuur, maar van het hele dorp.
Via de speciale Ons Doeveren-app kunnen bewoners ideeën aandragen
en stemmen of iets wel of niet doorgaat. “We zijn geen ideeënbus waarbij mensen
zeggen wat wij moeten doen,” zegt Erna. “Iedereen die iets wil organiseren,
moet daar ook zelf aan mee willen doen. Dan kunnen we samen kijken of het past
en of het haalbaar is.”
De vier vrouwen vergaderen maar drie keer per jaar fysiek. De rest van de communicatie gaat via de app. Bij de eerste vergadering plannen ze het hele jaar. Daarna wordt elke activiteit één voor één uitgewerkt. Zo blijft het overzichtelijk en leuk.
Activiteiten voor iedereen
Inmiddels is er een indrukwekkende lijst van activiteiten
ontstaan. Denk aan de jaarlijkse playbackshow, waar jong en oud met veel
plezier aan meedoet. “Dat is echt een hoogtepunt,” vertelt Anjo. “Mensen hebben
het er weken van tevoren over. Het hele dorp komt kijken. Het is zó leuk om te
zien hoe mensen zich inzetten, ook als ze normaal wat meer op de achtergrond
blijven.”
Een ander mooi voorbeeld is het project met insectenhotels. De gemeente had professionals ingehuurd om grote insectenkasten te maken, maar die bleken erg duur. Ons Doeveren besloot het zelf te doen. Met hulp van dorpsgenoten werden 26 kleine hotels en drie grote gebouwd. “Het was veel werk, maar ook ontzettend mooi om samen te doen,” zegt Astrid. “En als je nu door het dorp loopt met je hond, zie je vlinders bij de insectenhotels. Daar word je blij van.”
“Ieder jaar zorgen Ann en Peggy voor mooie bloembakken rond lantaarnpalen” zegt Marjolein. Dat is een project dat opgepakt wordt om echt samen Doeveren mooier te maken.
Ook bijzonder: de hooischuurbioscoop. In de zomer wordt een oude hooischuur omgetoverd tot bioscoop, compleet met strobalen als zitplaatsen. Vorig jaar was er wat geld over en werd er een beamerscherm gekocht. De bewoners stemmen op de films via de app en brengen hun eigen stoelen mee. Voor popcorn en drankjes wordt gezorgd. Een simpel idee, maar zó waardevol.
Mooie initiatieven en hartverwarmende actie
Samen zijn
Wat opvalt in alles wat Ons Doeveren doet, is de nadruk op samenzijn. Of het nu gaat om koffie drinken na een activiteit, samen kerstkransen maken of het opruimen na afloop: iedereen hoort erbij. En iedereen doet mee op zijn of haar manier.
“Sommige mensen kunnen niet komen, maar maken wel hapjes of helpen op een andere manier. Dat is helemaal goed,” zegt Erna. “We kijken niet naar wat iemand niet kan, maar naar wat wél lukt. De weg ernaartoe is belangrijker dan het resultaat. Samen genieten van het doen, daar gaat het om.”
Zelfs mensen die net buiten het dorp wonen worden betrokken. “Eerst dachten we: ‘bij ons raast iedereen alleen maar voorbij’. Maar nu doen we mee en horen we erbij,” vertelt een bewoner enthousiast. “Ik durf nu zelfs te playbacken!”
Betrokkenheid groeit
De aanpak van Ons Doeveren inspireert
anderen. Tijdens het wijkbezoek van de gemeenteraad en het college op
18 november j.l. viel het op hoeveel plezier en humor er is in de groep. En dat
werkt aanstekelijk. “Probeer steeds iemand erbij te halen die iets wil
oppakken,” tipt Anjo. “Zo houd je het fris en krijg je nieuwe ideeën.”
Ook voor jongeren is er aandacht. Al is het lastig om hen structureel te betrekken – er wonen er gewoon niet veel in Doeveren – er komen er toch steeds meer meehelpen. Bij de playbackshow deden zelfs een paar 18-jarigen mee als K3. “Ze komen misschien vooral voor opa en oma, maar ze zijn er wél. En dat is prachtig.”
Plannen voor de toekomst
De dames van Ons Doeveren zijn nog lang
niet klaar. Er zijn ideeën om historische informatie in het dorp zichtbaar te
maken met QR-codes en Instagram. Ook wordt gedacht aan een AED-cursus in
samenwerking met Dorpsvereniging Heesbeen. “We willen blijven groeien, maar wel
op onze eigen manier,” zegt Astrid. “Zolang het leuk blijft, gaan we door. Het
liefst tot onze 80e!”
En Anjo voegt daar met een grote glimlach aan toe: “Mijn leven is van een zes naar een dikke acht gegaan. We lachen, we zorgen voor elkaar en we maken het samen mooi.” Erna voegt daaraan toe; “Het voelt als zussen, we houden van elkaar.”
Bron: Gemeente Heusden