Monumenten in Heusden: Prins Bernhardlaan 4, Vlijmen

25 jan 2023, 10:14 Monumenten Heusden
m1611 min
Ad Hartjes

Na de architectuurstroming van de Amsterdamse School in de dertiger jaren van de vorige eeuw wordt in en na de oorlog op grote schaal voor de wederopbouw de architectuur van de Delftse School toegepast.

Kenmerken hiervan zijn de rode baksteen en de topgevels met kleine vensters met daartussen hoge zadeldaken met rode dakpannen. Op veel plaatsen in de gevels is versierend metselwerk aangebracht. De bouwstijl kent nauwelijks gootoverstekken en vaak zijn er zelfs geen dakgoten. De vensters hebben veelal stalen ramen, een ontwikkeling uit die periode. Vlijmens architect Jan Luyben (*Vlijmen, 26.3.1908 †Nijmegen, 5.8.1965) heeft voornamelijk in deze stijl ontworpen. In 1940 ontwierp hij deze villa voor zichzelf.

In 1940 ontwierp Vlijmens architect Jan Luyben deze fraaie villa in de bouwstijl van de Delftse School
Ad Hartjes
In 1940 ontwierp Vlijmens architect Jan Luyben deze fraaie villa in de bouwstijl van de Delftse School

De villa bestaat uit een tweelaagse hoofdbouw met aan de linkerzijde een garage en aan de rechterzijde een eenlaagse aanbouw. Deze is later nog enkele malen uitgebouwd met bestemming kantoorruimte en tekenkamer. Aan de voorzijde heeft de hoofdbouw een erker met een balkon en aan de binnenhoek met de aanbouw een kleine hoekerker. De gevels zijn in wildverband gemetseld met roodachtige handvorm bakstenen en doorgestreken voegen. Hierbij wordt de voeg aangebracht met dezelfde specie als de metselspecie. Ook wel ‘vol en zat’ genoemd. De gevelplint is met 90 centimeter hoogte met kloostermoppen uitgevoerd. Het formaat van deze stenen is 31x12,5x9,5 centimeter.

De twee haaks op elkaar staande hoofd- en aanbouwen komen uit in puntgevels, waartussen de zadeldaken liggen, die gedekt zijn met rode terracotta dakpannen, type VOH – Verbeterd Oud Hollands. Het grote dakvlak van de aanbouw is hol uitgevoerd. Ook zijn er kleine dakschilden boven de hoekerker en de garage. Aan de linkerzijde van de hoofdbouw bevindt zich in het dakvlak een hoge gemetselde schoorsteen. Alleen boven het geveldeel met de voordeur werd een dakgoot aangebracht. Deze gevel heeft een nis voor de voordeur en drie smalle en hoge vensters, waarvan er twee stalen ramen hebben met glas-in-lood.

Een versiering in de gevels is er met een laag uitspringende en platliggende kopse stenen. Bij de deuren en vensters op de begane grond in vlakke vorm, op de verdieping en bij de garagedeuren in boogvorm. Tussen deze laag en de bovendorpels van de kozijnen is er schuinstaand metselwerk. De vensters hebben waterslagen van terracotta platen. In de oorspronkelijke bouwdelen is boven de kozijn bladlood met ingesneden motief. Enkele vensters in de aanbouw hebben houten luiken. De puntgevels zijn op de verdieping enigszins uitgebouwd. Aan de onderzijde is er een betonnen schouderstuk en aan de bovenzijde een betonnen afdekplaat. Aan de bovenzijde van de puntgevels en aan de schoorstenen is versierend metselwerk. De vensters hebben houten vaste- en draairamen met een kleine roedeverdeling. Aan de rechterzijde van de hoofdbouw is een terras met stalen terrasdeuren.

Een bijzonder bouwdeel is de driezijdig naar voren uitstekende erker met een borstwering van baksteen. Hiervan zijn de bovenste en onderste steenlagen geprofileerd. Aan de bovenzijde is de borstwering afgedekt met terracottaplaten.

Fraai gevormd ijzersmeedwerk is toegepast op de schoorstenen en in het hekwerk van de voortuin. Ook de ankers in de gevel, de scharnieren van de garagedeuren en van de luiken, en de ophanging van het afdak bij de voordeur zijn in fraai smeedwerk uitgevoerd.

Bart Beaard

Begin de dag met het nieuws uit je gemeente met de gratis Nieuwsbrief. KLIK HIER en meld je aan. Aanvoerder van het lokale nieuws.

< Kijk hier voor agenda
< Volg HeusdenNieuws ook via Facebook
< Wist u dat wij iedere morgen meer dan 4250 nieuwsbrieven verzenden
< Wist u dat wij iedere dag meer dan 10.000 bezoekers hebben op onze website
< Adverteren op Heusden.Nieuws.nl stuur een mail