Monumenten in Heusden: Uitbreiding Sint Janshof en Archeologisch Onderzoek

22 mrt , 10:32 Monumenten Heusden
m2933a dji 0496
Droneopname Jan Quirijnen

Door o.a. Woonveste, Mijzo, VB2 Vastgoed is een bouwplan in voorbereiding voor huurwoningen en zorgappartementen. Het plangebied ligt in Vlijmen tussen de Vlijmense Dijk en het appartementengebouw aan de Kees Klerkxstraat. Vanuit de Archeologische Verwachtingskaart van gemeente Heusden is voortgekomen dat voor het plangebied een algehele opgraving gewenst was, waarvoor het Archeologisch Bureau BAAC uit ’s-Hertogenbosch de opdracht heeft gekregen.

Op maandag 24 februari jl. is een digitaal aangestuurde graafmachine begonnen om in banen de zwarte grond af te graven. Meteen werden er vondsten gedaan en waren er zichtbare sporen. De aanwezige archeologen hebben de sporen digitaal ingemeten en de vondsten zijn ingepakt voor nader onderzoek. Het archeologisch bureau zal over de resultaten aan de gemeente rapporteren, waarna het plangebied al of niet wordt vrijgegeven. Door Jan Qurijnen, lid van onze Werkgroep Monumenten Heusden, zijn ter ondersteuning van het onderzoek, enkele malen droneopnamen gemaakt.

Foto Links: Door een digitaal aangestuurde graafmachine werd de zwarte grond in banen afgegraven. Droneopname Jan Quirijnen.
Foto Rechts: Op meerdere plaatsen werden sporen gevonden, die voor nader onderzoek verder werden uitgegraven. Droneopname Jan Quirijnen.

Informatie van BAAC: ‘Uit eerder onderzoek bleek al dat er archeologische sporen en vondsten aanwezig zijn uit de Romeinse tijd (12 v. Chr. - 450 na Chr.) en Late Middeleeuwen (150-1500 na Chr.). Omdat deze resten bij bouwwerkzaamheden verloren zouden gaan,  worden deze voorafgaand aan de bouw onderzocht door middel van een opgraving. Het onderzoek heeft tot nu toe al veel interessante sporen en waardevolle vondsten opgeleverd, waaronder een groot aantal waterputten en ook veel paalkuilen die wijzen op plekken waar ooit houten gebouwen en schuren moeten hebben gestaan. De eerste resultaten wijzen op een bewoning vanaf circa het jaar 1000 tot 1400 na Chr.. Maar ook later was er bewoning aan de dijk, zoals de uit 1699 stammende boerderij op huisnummer 67 bevestigt. Daarnaast zijn er ook oudere sporen en vondsten tevoorschijn gekomen uit de Romeinse tijd, waaronder waarschijnlijk ook de sporen van een houten gebouw uit die tijd’.