Expositie Mandenmakerij Vlijmen

25 nov 2018, 11:22 Nieuws
333333333333333333331
L.v.d. Heijden

Zondag 2 december is de expositie ‘Mandenmakerij Vlijmen’ van heemkundekring Onsenoort weer geopend. De expositie is in de kasteeltoren van Mariënkroon, Abdijlaan 6 in Nieuwkuijk en is geopend van 13.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis en er is voldoende parkeergelegenheid. De nieuwe traplift van de kasteeltoren is voor bezoekers, die minder goed ter been zijn, een welkome verbetering.

Vroeg in de 20eeeuw ontstond in de regio Vlijmen de mandenmakerij. De export van manden, al of niet gevuld met groenten en fruit, naar Engeland zorgde voor een grote bloei, die in 1930 een hoogtepunt bereikte met anderhalf miljoen manden per jaar. Er waren toen ca. 1000 mensen werkzaam in de mandenmakerij.

Na de oorlog werden er geen manden voor Engeland meer gemaakt, maar er waren ook steeds minder mandenmakers. De overgebleven mandenmakers gingen zich specialiseren in andere producten of gingen werken met andere materialen. Het gebruik van rotan en bamboe werd populair en dat materiaal werd gebruikt voor meubels, fijn rietwerk, mattenkloppers etc.. Op de expositie van de heemkundekring is hierover veel te zien.

Willem Goedhart had een werkplaats in de Melie in Vlijmen en specialiseerde zich in het maken van schoenpoetsmandjes, aardappelschilmandjes en korfbalmanden. Collectie L. v.d. Heijden.

b149 ome willem

Hendrik Oosterwaal had een werkplaats in de Badhuisstraat in Drunen en specialiseerde zich in het maken van duivenmanden. Collectie A. van Spijk

b275a

Van Halder in Haarsteeg begon met het maken van mattenkloppers uit het veerkrachtige rotan. Collectie HKK Onsenoort.

b36a

Begin de dag met het nieuws uit je gemeente met de gratis Nieuwsbrief. KLIK HIER en meld je aan.
Aanvoerder van het lokale nieuws.