“Met Gansen Trou” van de heemkundekring Onsenoort 75 jaar lokale historie

11 feb , 9:00 Nieuws
Schermafbeelding 2026-02-09 171518
Ad Hartjes

In januari 1951 verscheen de allereerste uitgave van het tijdschrift “Met Gansen Trou” van de heemkundekring Onsenoort. De eerste regels in 1951 luidde “Met Gansen Trou’ is een tijdschrift voor heemkunde, het heeft de taak de kennis van het eigen heem te bevorderen. Kortweg gezegd, het tijdschrift wilde de bewoners kennis en inzicht geven in de historie van het woongebied waarin zij leven. De foto's zijn gemaakt door Ad Hartjes.

In eerste instantie was dit het gebied wat groot Vlijmen werd genoemd, later uitgebreid tot het dekenaat Heusden en nu de huidige gemeente Heusden inclusief Bokhoven. Op zaterdag 7 februari is het heugelijke feit van 75 jaar uitgave op grootse wijze in de bibliotheek van Vlijmen gevierd. Het redactie team werd vanaf 1951 tot ver in de jarenzestig van de vorige eeuw voornamelijk gevuld door de paters van de abdij Onsenoort in Nieuwkuijk. Sommige paters waren voor dit werk volledig vrij gemaakt en hadden decennia lang een belangrijk aandeel in het vullen van het blad. Zelfs het drukken, samenstellen en verzenden werd volledig verzorgd op abdij en door paters van Onsenoort.

De motor achter het blad was in de eerste jaren vooral pater Tarcisius van Schijndel die volledig was vrijgesteld voor de heemkundekring. Hij fungeerde maar liefst 28 jaar als Hoofd- en eindredacteur van het tijdschrift. In 1969 werd Anton van der Lee uit Drunen ingelijfd bij het verzorgen van het blad. Hij zou later uitgroeien als schrijver en grootste leverancier van historische artikelen over ons heemgebied. Anton kwam in 1969 in de redactie en zou pas stoppen na 30 jaar toen het 10.000 ste pagina in 1999 werd uitgebracht. In 1992 kwam een einde aan de inbreng van de paters en werden de artikelen hoofdzakelijk geschreven door eigen heemkundigen, leden van de heemkundekring.

Nu, 75 jaar later, blijkt hoe duurzaam de eerste woorden van de eerste uitgave in 1951 zijn geweest. Na 855 uitgaven, 15.719 pagina’s en circa 2000 historische onderwerpen, geschreven door meer dan 500 auteurs. werkt de redactie nog steeds elke maand aan het waarmaken van deze opdracht. Met Gansen Trou is daarmee niet alleen een tijdschrift maar ook een vraagbaak en doorlopen encyclopedie over ons woongebied en haar gemeenschap.

Natuurlijk is er in driekwart eeuw uitgave veel verandert en met zijn tijd meegegaan. Dit betekent meer foto’s en ook in kleur. Ook werd de omslag regelmatig aangepast en vernieuwd. Hoewel het tijdschrift valt of staat met de input van schrijvers, kijkt de redactie van het blad met vol vertrouwen naar de toekomst.