Monumenten in Heusden: Buurtschap ‘t Bijltje in Haarsteeg

04 mei 2022, 11:58Nieuws
1
Ad Hartjes
In Haarsteeg, in De Hoeven achter huisnummer 46, bevindt zich een doodlopende weg met een 5-tal woningen. De weg is in de buurt beter bekend als ’t Bijltje. Het was vroeger een ‘rijweg naar achter’, niet meer dan een zandpad, en lag in het zogenaamde Herptse Veld. Dat was een grondgebied van de vroegere gemeente Herpt & Bern en liep door tot en met de Hoevensche Steeg.
De weg werd vroeger Bijltjes Weg genoemd en lag langs de Togtsloot, die op de grens van de toenmalige gemeenten Herpt & Bern en Hedikhuizen lag. De weg liep achter buurtschap Het Zand door naar de Nieuwe Steeg (langs de Zeggelaarse Wetering) en vervolgens naar de Lage Steeg in Herpt. De Togtsloot of scheidingssloot had een verbinding met de Zeggelaarse Wetering en daardoor met de Haarsteegse Wiel en de gracht rondom fort Bernsche Hoeven. Het fort lag ten noorden van de Zeggelaarse Wetering tussen de Bijltjes Weg en de Haarsteegse Wiel. Het was in 1860 gebouwd en wat grootte betreft vergelijkbaar met het huidige fort Hedikhuizen. Het fort behoorde tot de Stelling van Heusden met de belangrijke taak om het gebied langs de Bijltjes Weg te verdedigen. Sindsdien staat ook op de kadastrale kaarten Bijltjes Weg vermeld. Na 1875 had het fort geen militaire functie meer en werd daarom in 1935 in het kader van werkverschaffing gesloopt. Bij de gemeentelijke herindeling in 1935 is de Hoevensche Steeg, nu De Hoeven, bij gemeente Vlijmen gekomen en het Herptsche Veld, met ’t Bijltje, bij de oude gemeente Heusden.
Bart Beaard
2
’t Bijltje, een doodlopende weg in De Hoeven in Haarsteeg
Begin de dag met het nieuws uit je gemeente met de gratis Nieuwsbrief. KLIK HIER en meld je aan. Aanvoerder van het lokale nieuws.
< Kijk hier voor agenda
< Volg HeusdenNieuws ook via
Facebook
< Wist u dat wij iedere morgen meer dan 3500 nieuwsbrieven verzenden
< Wist u dat wij iedere dag meer dan 10.000 bezoekers hebben op onze website
< Adverteren op Heusden.Nieuws.nl stuur een
mail
loading

Loading articles...

Loading